Marta Szymańska z V LO ogólnopolską laureatką Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”.

W dniach 17-19.06.2016 roku odbył się XXII Finał Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” w Prudniku, którego edycję toruńską organizuje Wydział Edukacji UMT i Młodzieżowy Dom Kultury w Toruniu.
Toruńskie Jury konkursu spośród wybranych laureatów Torunia wytypowało Martę Szymańską, która 14 kwietnia 2016 roku zaprezentowała swoją działalność wolontariacką przed ogólnopolskim Jury w Warszawie. Ale dopiero 18 czerwca 2016 roku na uroczystej Gali Finałowej, która w tym roku odbyła się w Prudniku, ogłoszono Ogólnopolską Ósemkę, do której zakwalifikowała się Marta Szymańska z Torunia.
Marta Szymańska ma 18 lat. Jest liderem Szkolnego Klubu Wolontariusza w V Liceum Ogólnokształcącym, w ramach którego zorganizowała m.in. Drzwi Otwarte szkoły, akcję „Warto być bohaterem”. Od 3 lat pomaga przy organizacji rodzinnego festynu „Bądźmy razem” organizowanego przez Caritas Diecezji Toruńskiej. Z Fundacją „Bank Żywności” bierze udział w zbiórkach żywności, organizuje imprezy dla dzieci, wykonuje prace magazynowe. Pomagała w pracach organizacyjnych III i IV Toruńskiej Olimpiady Osób Niepełnosprawnych organizowanej przez Hospicjum „Światło”. Pracowała podczas XV wystawy rękodzieła artystycznego osób niepełnosprawnych. W 2015 roku włączyła się do akcji „Wrzuć pluszaka dla dzieciaka” dla dzieci z Toruńskiej Starówki.
W uroczystości finałowej w Prudniku wzięło udział ok. 200 wolontariuszy – laureatów z 17 miast Polski, którzy głównymi ulicami miasta przeszli w kolorowej, radosnej paradzie. Gościem honorowym Gali Finałowej była pani Joanna Fabisiak – Prezes Fundacji „ Świat na TAK” i pomysłodawczyni konkursu.
Gospodarze Prudnika zorganizowali wiele atrakcji dla wszystkich wolontariuszy, m.in. wycieczkę do Czech, pokaz sztucznych ogni oraz koncert muzyczny.
Wyjazd grupy toruńskich laureatek został sfinansowany przez Gminę Miasta Toruń. Laureatki miały okazję poznania wolontariuszy z całej Polski i wymienienia doświadczeń. Wróciły zachwycone i pełne pozytywnych wrażeń oraz zapału do dalszej aktywności wolonatariackiej.

Ewa Skonieczka
Dyrektor MDK i Juror konkursu