ZŁOTE MIOTŁY: koncert z okazji Jubileuszu XXX lecia Korporacji Tanecznej BABY JAGI

Zespół taneczny “Baby Jagi” został założony 1 października 1987 roku przez Jolantę Michalak i przez 11 lat działał w OPP Dom Harcerza. W 1998 roku próby zespołu odbywały się w Szkole Podstawowej nr 24 w Toruniu. Od września 1999 roku wszedł w struktury Młodzieżowego Domu Kultury w Toruniu. Od 2004 roku ze względu na liczebność grup i różnorodność form tańca jaką  uprawia, zespół przyjął nazwę Korporacja Taneczna Baby Jagi. W jej skład wchodzi sześć  grup tanecznych, różniących się repertuarem dostosowanym do wieku (od 5 – 19 lat). Korporacja łącznie liczy 120 wychowanków czynnie uczestniczących w zajęciach tanecznych i biorących udział w licznych koncertach.
Prowadząca zespół Jolanta Michalak w swoich choreografiach wykorzystuje różnorodną muzykę, począwszy od klasyki poprzez jazz, pop, a na hip-hopie skończywszy. Muzyka rozwija u dzieci kreatywną wrażliwość, a co za tym idzie, wywołuje emocje i skojarzenia, procentujące później w kompozycjach tanecznych budowanych w oparciu o techniki tańca współczesnego. Odbiór muzyki klasycznej, tak dzisiaj niepopularnej wśród dzieci i młodzieży, przybliżony zostaje dzięki pokazaniu jej w przystępnej wersji tanecznej, prezentowanej z wielką precyzją i profesjonalizmem.
Swoją przygodę z tańcem wychowankowie zaczynają już w wieku  5-6 lat. Najmłodsze grupy zaczynają od inscenizacji bajek (np. “Czerwony kapturek”, “O rybaku i złotej rybce”). Zespół wspaniale promuje swoje miasto, prezentując w taneczny sposób historie i legendy Torunia (“Żabie jezioro” , “Toruńskie mieszczki”, “Toruńskie anioły”, “Brama Mostowa”). Starsze grupy nawiązują do muzyki z lat ’60 i ’80 (wiązanka rockendrollowa, “ABBA – lata ’80”). Grupa licealna koncentruje się raczej na układach bardziej awangardowych. Grupa Baby Jagi II (najstarsza) prezentuje wysoki poziom tańca współczesnego w zespole i swoje układy taneczne tworzy przede wszystkim do muzyki współczesnej. Jedną z najwyższych form wtajemniczenia tanecznego jest taniec klasyczny na pointach; tancerki o długoletnim stażu i wysokich umiejętnościach występują w choreografiach klasycznych np. do muzyki F. Chopina. Do ogólnego programu zajęć należą też elementy akrobatyki i gimnastyki artystycznej, jako formy rozwijającej i podnoszącej poziom tancerzy.
Jolanta Michalak skupia wokół zespołu swoich wychowanków . Zajęcia z najstarszą grupą tancerzy prowadzi obecnie Emilia Grzywacz, zastępująca przebywającą na urlopie rodzicielskim Dianę Mrozowską. Obie nauczycielki są wieloletnimi tancerkami K. T. Baby Jagi. W tworzeniu nowych choreografii uczestniczy również wieloletni tancerz Mikołaj Andruchowicz . Poczucie więzi z zespołem wśród absolwentów zaowocowało powstaniem Fundacji Twórczego Rozwoju „Złota Miotła” działającej na rzecz K.T. „Baby Jagi”. Wielu wychowanków związało swoją karierę zawodową z tańcem np. Maria Skręt studentka Szwajcarskiej Szkoły Tańca Współczesnego w Zurichu, tancerka Opery Wiedeńskiej. Absolwentami zespołu są ludzie kultury, tacy jak aktor Piotr Głowacki, Michał Michalski, prezenterki Telewizji TV Toruń Marta Nowicka i Weronika Król- Dybowska, wielu innych prowadzi zajęcia fitness na terenie miasta i regionu.
Zespół koncertuje ponad 20 razy w ciągu roku. Od 2004 r. MDK jest organizatorem uroczystej gali „Złote Miotły” koncertu
w wykonaniu Korporacji Tanecznej „Baby Jagi” , podczas którego Prezydent Miasta Torunia wyróżniającym się tancerzom wręcza statuetki – Złote Miotły. Korporacja Taneczna „Baby Jagi” uświetnia swoimi występami wiele imprez miejskich np.: Święto Miasta , Święto Flagi, 10 Rocznica Przyłączenia Polski do Unii Europejskiej, Światowy Dzień Pokoju, Rozpoczęcie Festiwalu PROBALTICA itp. Zespół bierze udział również w licznych imprezach charytatywnych tj. Koncert na rzecz Oratorium im. Bł. Ks. Bronisława Markiewicza w Teatrze „Baj Pomorski”, Dzień Dziecka organizowany przez parafię św. Michała Archanioła MICHAYLAND, Koncerty dla Caritas Diecezji Toruńskiej.
Zespół reprezentuje wysoki poziom artystyczny i jest laureatem nagród w konkursach tanecznych np. wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu Tanecznym GAPA 2014 w Grudziądzu. Dowodem na wysoki poziom artystyczny zespołu są programy zrealizowane z telewizją: Polonia, Polsat, TV2, TV Bydgoszcz, występy z artystami polskiej estrady /m.in. : J. Steczkowską, K. Skrzynecką, A. M. Jopek, S. Borysem, Z. Wodeckim, A. Rybińskim, R. Rynkowskim, W. Prestigiacomo/. K.T. Baby Jagi występowała w wielu krajach Europy: Bułgaria, Rumunia, Estonia, Turcja, Grecja, Słowacja, Austria, Niemcy, Łotwa, Włochy, Hiszpania, Francja, Belgia, Holandia, Monaco, Monte Carlo, Litwa, Luksemburg, Liechtenstein, Węgry, Szwajcaria, Białoruś, Serbia, Grecja, Finlandia. Co pięć lat Korporacja świętuje swoje Jubileusze. W listopadzie 2012 roku zespół obchodził 25 Jubileusz , a uroczysty koncert odbył się w Auli UMK.
W dniu 18 listopada 2017 roku, w Sali koncertowej CKK Jordanki, odbędzie się koncert z okazji Jubileuszu XXX lecia zespołu. Honorowy Patronat na tym wydarzeniem objął Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski. K.T. Baby Jagi występowała już w CKK Jordanki kilkakrotnie, podczas otwarcia CKK Jordanki dla mieszkańców Torunia (2015 rok), na koncercie pn. „Pink Floyd w blasku księżyca” (wrzesień 2016) oraz podczas Gali „Złote Miotły” (listopad 2016).
Można oczekiwać, że występ K.T. Baby Jagi z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu XXX – lecia istnienia będzie widowiskiem niezwykłym i dostarczy wszystkim uczestnikom niezapomnianych wrażeń.
Ewa Skonieczka
Dyrektor MDK