Ta strona używa plików cookies. Przeczytaj politykę prywatności. Kliknij aby wyłączyć powiadomienie.×

Skip navigation

SCENA MŁODYCH STUDIO P

Istniejący w MDK od 1972 r. teatr dla młodzieży w wieku od 12 do 18 lat, którego założycielką, kierownikiem artystycznym, pedagogiem i reżyserem jest Lucyna Sowińska. Opiekę muzyczną w zespole sprawuje Igor Nowicki.
Studio „P” specjalizuje się w penetracjach literatury współczesnej, tworzy spektakle o ludzkich tęsknotach, radościach, niepokojach, zmierza w kierunku poetyckiej metafory, realizuje spektakle w języku polskim i esperanto. W pracy teatralnej z młodzieżą nacisk kładziony jest na zespołowość. Założeniem jest, żeby każdy był współodpowiedzialny za spektakl – współtworzył scenariusz i inne sceniczne elementy. Istotne są nie tylko efekty sceniczne, ale atmosfera w grupie między ludźmi. Każdy uczestnik ma możliwość przekazania tego co go porusza i co jest dla niego ważne. Spektakle Studia „P” zachwycają autentycznością i szczerością bijącą ze sceny. Szczególną rolę w pracy zespołu odgrywają starsi członkowie. Oni przekazują niepisane zwyczaje grupy, opowiadają o swoich artystycznych przeżyciach, są przykładem do naśladowania. Twórcze istnienie w młodym życiu owocuje w przyszłości, daje energię, otwiera na świat, sztukę i ludzi. Wielu wychowanków Studia „P” związało swoje życie zawodowe z kultura i sztuką , a odnosząc sukcesy nie zapominają o korzeniach i wracają na spotkania byłych uczestników do MDK .
Studio „P” jest laureatem ogólnopolskich konkurów teatralnych, zdobyło m.in.: Złoty Lemiesz, Złote Maski, nagrody Telewizji Polskiej, nagrodę Ministerstwa Edukacji Narodowej, Bliżej Teatru, Poezjo kaj Kanzono. Zespół, jako uczestnik i laureat wielu festiwali , kongresów i warsztatów występował w w 17 krajach Europy.