Ta strona używa plików cookies. Przeczytaj politykę prywatności. Kliknij aby wyłączyć powiadomienie.×

Skip navigation

TEATR R.BEZIMIENNI

Zajęcia przeznaczone dla dzieci i młodzieży w wieku 10-19 lat.

Teatr R. Bezimienni ze względu na swą specyfikę i charakter zajęć  dzieli się na sześć grup:

  • Teatr Bezimienni Dziurawa Kurtyna
  • Teatr Bezimienni Pod Podeszwą
  • Teatr Bezimienni SKA
  • Teatr Bezimienni
  • Teatr Animus
  • Grupa Sonus

Zajęcia prowadzi Małgorzata Chojnowska-Wiśniewska – aktorka, pedagog

Teatr Bezimienni Dziurawa Kurtyna (10-12 lat)

Młodzież spotyka się raz w tygodniu, i w okresie od września do czerwca pracuje nad autorską koncepcją spektaklu teatralnego. Zajęcia mają wyłącznie charakter warsztatowy, ich celem jest stymulować, pobudzać i rozwijać kompetencje teatralne oraz wiedzę o teatrze. Główne formy aktywności to improwizacja, drama, indywidualna  praca z tekstem, ćwiczenia dykcyjne, mimiczne i ruchowe. Efekt warsztatów prezentowany jest w cyklicznym projekcie zatytułowanym „Zaplątani w poezję”. Poza premierami w formie tradycyjne, często na social media oraz kanale YT Młodzieżowego Domu Kultury mają miejsce premiery on-line.

 

Teatr Bezimienni Pod Podeszwą (13-15 lat)

Profil tej grupy zakłada realizację spektaklu teatralnego, który pod koniec drugiego semestru będzie zaprezentowany publiczności. Od września do polowy listopada prowadzone są warsztaty, na podstawie których weryfikowane są predyspozycje młodych aktorów. Takie działanie pozwala na określenie możliwości oraz ograniczeń co ułatwia przydział właściwych zadań dla optymalnego rozwoju młodych aktorów. W tej grupie podejmowane są też próby tworzenia autorskich scenariuszy co daje szansę na literacki rozwój uczestników zajęć.

 

Teatr Bezimienni SKA (16-19 lat)

Profilem tej grupy jest łączenie umiejętności interpretacji tekstu literackiego z interpretacją utworu muzycznego. Podczas zajęć powstaje spektakl słowno-muzyczny prezentowany w drugim semestrze. Pierwsze dwa miesiące zajęć mają charakter warsztatowy. Tu powstają też krótkie działania sceniczne, które prezentowane są podczas okazjonalnych uroczystości rangi miejskiej czy wojewódzkiej.

 

Teatr Bezimienni (16-19 lat)

Do tej grupy awansem przechodzą aktorzy z teatru Dziurawa Kurtyna oraz z Teatru Pod Podeszwą. Z założenia jest to najbardziej zaawansowana grupa pod względem doświadczenia  scenicznego, co nie oznacza, że podczas rekrutacji nie dopuszcza się nowych amatorów sztuki do uczestnictwa w działaniach tego zespołu. Warsztaty realizowane na początku roku pomagają zweryfikować umiejętności wszystkich uczestników zajęć. Przez cały rok realizowany jest utwór dramatyczny, którego premiera odbywa się pod koniec drugiego semestru.

 

Teatr Animus (12-19 lat)

Główną ideą tej grupy jest praca nad przygotowaniem repertuaru, który będzie prezentowany podczas  egzaminów do Akademii Teatralnej. Nauczyciel pomaga dobrać utwory literackie na egzaminy ale też zachęca uczestników zajęć do prezentacji swoich umiejętności podczas konkursów recytatorskich. Oczywiście jest to grupa warsztatowa dla każdego, kto pragnie rozwijać się indywidualnie.

 

Grupa Sonus (12-19 lat)

Podczas zajęć młodzież pracuje nad prawidłową wymową, ćwiczy dykcję oraz emisję głosu. Głos, jego jakość i siła jest podstawowym narzędziem pracy aktora. Dzięki modulacji i sile głosu aktor staje się wyrazisty i zrozumiały dla publiczności. W ramach emisji uczestnicy ćwiczą prawidłowy oddech, fonację oraz umiejętności improwizacji wokalnych.