Ta strona używa plików cookies. Przeczytaj politykę prywatności. Kliknij aby wyłączyć powiadomienie.×

Skip navigation

Zespół Pieśni i Tańca MŁODY TORUŃ

Do zespołu Zespół Pieśni i Tańca Młody Toruń  zapraszamy osoby w wieku 5-19 lat.

Zajęcia prowadzi Anna Mieczkowska – nauczyciel-choreograf

Leszek Miliński – nauczyciel-akompaniator (pianista)

Dariusz Walichniewicz – nauczyciel-akompaniator (pianista)

Zajęcia prowadzone są  w grupach dziecięcych i młodzieżowych.

Podczas zajęć dzieci i młodzież poznają zabawy ruchowe i taneczne, uczą się techniki tanecznej, figur i kroków danego tańca – na program zespołu składają się tańce, piosenki, zabawy z różnych regionów kraju, polskie tańce narodowe i obrzędy. Prowadzona jest także emisja głosu. Młodsze dzieci uczą się poprzez zabawę, starze realizują zaawansowany program taneczny.

Zespół ma na swoim koncie wiele nagród festiwalowych i konkursowych. Ponadto zespół koncertuje na różnych imprezach okolicznościowych w Toruniu i poza nim. Pięknie zdobione kostiumy stanowią atut zespołu i zachęcają młodych tancerzy do udziału w występach.

Zespół Tańca i Śpiewu “Młody Toruń” poza grupami tanecznymi zrzesza grupy wokalne i kapelę ludową tworząc razem jedyny w Toruniu Zespół ludowy z wieloletnia tradycją.

Z uwagi na charakterystykę zespołu grupy tworzą dziewczęta i chłopcy – w szczególny sposób zachęcamy rodziców chłopców do zapisania dziecka na zajęcia – kontakt z różnorodna grupą, wspólny cel, dobra zabawa z pewnością wpłynie pozytywnie na rozwój małych tancerzy, wzmocni ich pewność siebie i da umiejętności taneczne przydatne w całym dalszym życiu.

Historia zespołu sięga roku 1964, kiedy to 1 kwietnia przy Technikum Mechaniczno-Elektrycznym w Toruniu powołano Ośrodek Pracy Pozalekcyjnej. Bogata i ciekawa jest historia „Młodego Torunia”, wypełniona przede wszystkim tysiącami systematycznie odbywanych prób, koncertami, obozami szkoleniowo-wypoczynkowymi, imprezami wewnątrzzespołowymi, uczestnictwem w przeglądach, konkursach, festiwalach o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. To również prawie 50 artystycznych wypraw zagranicznych! To także mnóstwo nagród i wyróżnień, w tym najbardziej znaczące dla zespołu medale: „Zasłużony dla Torunia”, „Zasłużony dla Województwa Toruńskiego” oraz „Honorowy Medal Thorunium”. Zespół doczekał się również kilku publikacji dokumentujących jego dzieje i działalność. Obecnie zespół działa w Młodzieżowym Domu Kultury. W zajęciach grup tanecznych, wokalnych, muzycznych uczestniczy ponad 100 osób w wieku od 5 do 19 lat. Tańczą w czterech grupach podzielonych pod względem wieku i zaawansowania , śpiewają w grupie wokalnej lub grają w kapeli. Od 1994 roku „Młody Toruń” jest członkiem Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF. Posiada aktualny certyfikat stanowiący dokument o zweryfikowaniu poziomu artystycznego przez ekspertów i uprawniający zespół do reprezentowania Polski za granicą na międzynarodowych festiwalach pod auspicjami CIOFF.