Pracownia ceramiczna
Pracownia ceramiczna
Zajęcia dla dzieci i młodzieży w wieku 7-18 prowadzi Gabriela Kutyba – artystka, magister sztuki w zakresie grafiki i wychowania plastycznego.
Zajęcia w pracowni ceramicznej wprowadzają w świat nieprzewidywalny, zaskakujący i … przestrzenny, rozwijają radosne, twórcze myślenie. Uczestnicy poznają podstawowe techniki formowania w glinie małych form rzeźbiarskich oraz proces zdobienia ceramiki w efektownej kolorystyce, dzięki zdobieniu szkliwem ceramicznym. Ceramika odkrywa talent rzeźbiarski, rozwija wyobraźnię i widzenie przestrzenne, kształtuje umiejętności manualne i artystyczne.
Dlaczego glina?
Ceramika jest jedną z najstarszych technik plastycznych. Jest intuicyjna i pozornie łatwa. Wymaga jednak cierpliwości, skupienia i dokładności. Uczy cierpliwie czekać na kolejny etap pracy: ukształtowane z wilgotnej gliny formy muszą wyschnąć przed wypaleniem. Schnąc – kurczą się i czasami pękają. Trzeba to przewidzieć i nie zniechęcać się. Wysuszone prace są wypalane w wysokiej temperaturze ok. 1000 stopni Celsjusza, następnie zdobione szkliwem ceramicznym i wypalane po raz drugi. Efekt końcowy jest zaskakujący, nie można do końca przewidzieć jaki będzie. Jest to fascynujące i zachęca do eksperymentowania.
Lepienie w glinie ma również charakter terapeutyczny. Pomaga wyciszyć emocje i niektóre zaburzenia sensoryczne. Kształtowanie z kawałka gliny, wymyślonej formy rzeźbiarskiej uczy kreatywności, pewności siebie i samodzielności. Daje twórczą radość.