Ta strona używa plików cookies. Przeczytaj politykę prywatności. Kliknij aby wyłączyć powiadomienie.×

Skip navigation

KLUB OŚMIU

Kluby “8 Wspaniałych” zaczęły powstawać w całej Polsce od 1994 r. na bazie Konkursu „8 Wspaniałych” realizowanego początkowo tylko w Warszawie. Dziś ideę młodzieżowego wolontariatu realizuje ponad 200 miast.
Toruński Klub Ośmiu był jednym z pierwszych. Początkowo działał w Domu Harcerza. W 2002 r. został przeniesiony do MDK. Wtedy opiekę nad grupą przejęła Pani Magdalena Illeczko.
Członkami Klubu są osoby w wieku gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym, laureaci i sympatycy konkursu “8 Wspaniałych”, a także osoby, które chcą robić coś dobrego dla drugiego człowieka.
W Klubie obwiązuje Regulamin “Klubów Ośmiu-Młodzieżowego Wolontariatu”, a przede wszystkim dwie zasady: zasada osobistej pracy i zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy oraz zasada etyczna “wstyd za zło”.
W działania Klubu wpisany jest roczny plan pracy Klubów Ośmiu, który ustala Ogólnopolska Kapituła Klubów Ośmiu. Są to akcje obowiązkowe, które powinny być zrealizowane przez wszystkie Kluby działające w całej Polsce. Przy organizowaniu i realizacji poszczególnych akcji każda osoba należąca do Klubu może wyrazić swoje zdanie, wszystkie są tak samo ważne, a decyzje podejmowane są wspólnie przez ogół członków.
Klubowicze na co dzień pracują na rzecz osób niepełnosprawnych, osób chorych i umierających, starszych, rówieśników, dzieci i całego społeczeństwa. Podstawą funkcjonowania w Klubach jest przyjaźń i szczerość.
Na początku każdego roku szkolnego nowa grupa wolontariuszy ustala wspólnie komu i jak chce pomagać. Każdy pomysł jest bardzo ceniony i wnikliwie analizowany przez grupę. Na podstawie doświadczeń z poprzednich lat powstaje harmonogram imprez, który jest sukcesywnie realizowany. Młodzież dzieli się zadaniami, wykorzystując swoje mocne strony a słabsze doskonaląc.
Najważniejszymi imprezami cyklicznymi są:
– Karnawałowy Bal Dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej
– Wigilia Polska – akcja dzielenia się chlebem i dobrym słowem na ulicach miasta
– Spotkania profilaktyczne „Bądź Świadom”: program dla klas gimnazjalnych
– Bezpieczne wakacje: program profilaktyczny dla klas I-III
– Dzień Babci i Dziadka: program dla seniorów z DPS na Wrzosach w Toruniu.
– Artystyczne Spotkania Osób Niepełnosprawnych
– Targi Zainteresowań
Poza tym, że na spotkaniach zwykle ciężko pracujemy, często też się po prostu bawimy. Imprezy które wspominamy z uśmiechem to:
– Mianowanie na Członka Klubu
– I. Dzień Wiosny
– Wigilia Klubu
– Walentynki
– Mikołajki dla dzieci ze świetlic środowiskowych.
Celem Klubu oprócz pomagania innym jest także stworzenie grupy wsparcia dla wolontariuszy .