Ta strona używa plików cookies. Przeczytaj politykę prywatności. Kliknij aby wyłączyć powiadomienie.×

Skip navigation

pracownia CERAMICZNA

Ceramika i plastyka – zajęcia dla dzieci i młodzieży w wieku 7-19 lat w grupach z podziałem na wiek.

Prowadzi Gabriela Kutyba – artysta, magister sztuki w zakresie grafiki i wychowania plastycznego

Zajęcia w pracowni ceramicznej wprowadzają w świat nieprzewidywalny, zaskakujący i … przestrzenny, a zajęcia  rozwijają radosne, twórcze myślenie. Na zajęciach stosowane są podstawowe techniki formowania w glinie rzeczy użytkowych, dekoracyjnych i kształtowania małych form rzeźbiarskich. A to wszystko w efektywnej kolorystyce, dzięki zdobieniu szkliwem ceramicznym. Ceramika odkrywa talent rzeźbiarski, rozwija wyobraźnię i widzenie przestrzenne, kształtuje umiejętności manualne i artystyczne. Dbając o wszechstronny rozwój podczas zajęć wprowadzane  są także różnorodne techniki plastyczne (rysunek, malarstwo).

Dlaczego glina?

Ceramika jest jedną z najstarszych technik plastycznych. Jest intuicyjna i pozornie łatwa. Wymaga jednak cierpliwości, skupienia i dokładności. Uczy cierpliwie czekać na kolejny etap pracy: ukształtowane z wilgotnej gliny formy muszą wyschnąć przed wypaleniem. Schnąc – kurczą się i czasami pękają. Trzeba to przewidzieć i nie zniechęcać się. Wysuszone prace są wypalane w wysokiej temperaturze ponad 1000 stopni Celsjusza, następnie zdobione szkliwem ceramicznym i wypalane po raz drugi. Efekt końcowy jest zaskakujący, nie można do końca przewidzieć jaki będzie. Jest to fascynujące i zachęca do eksperymentowania.

Lepienie w glinie ma również charakter terapeutyczny. Pomaga wyciszyć niektóre zaburzenia sensoryczne. Kształtowanie z kawałka gliny wymyślonej formy rzeźbiarskiej uczy kreatywnego myślenia, pewności siebie i samodzielność.